Rastusa

Novosti

Epidemija na pragu?

Male boginje izazivaju upalu pluća i mozga, slepilo, pa čak i smrt!

Novosti iz okoline / 15. 01. 2018

Novosti

S obzirom na katastrofalno nizak procenat građana vakcinisanih protiv malih boginja, pojava ove opasne zarazne bolesti u Srpskoj i Federaciji BiH mogla bi da ima nesagledive posljedice.

Riječ je o zarazi koja je u Srbiji i na Kosovu već odnijela nekoliko života, među kojima ima i djece. Broj inficiranih svakodnevno je u porastu, a epidemija je prijavljena u više opština i gardova u Srbiji.

Da bismo izbjegli sličan scenario, kolektivni imunitet morao bi da nam bude najmanje 95 odsto, ali on u RS iznosi 74, a u FBiH tek 63 odsto?!

S obzirom na to da su mnogi građani BiH nevakcinisani, te činjenice da se ljudi stalno kreću i međusobno kontaktiraju, nadležni upozoravaju da bi epidemija morbila veoma lako mogla da se proširi i na ove prostore.

Bolest uglavnom pogađa djecu, a klinički se manifestuje opštom slabošću, malaksalošću, groznicom, zapaljenskim promjenama na vežnjači, sluzokoži disajnih organa i pojavom osipa. Inkubacija kod morbila je ustaljena i iznosi deset do 11 dana i bez ikakvih je simptoma. Komplikacije nakon obolijevanja relativno su česte i teške, a mogu završiti i smrtnim ishodom. Ako veći broj osoba nije vakcinisan, lako dolazi do pojave epidemija.

Pad broja vakcinisanih

Iz Instituta za javno zdravstvo (IJZ) RS saopštili su da u Srpskoj trenutno nema oboljelih od malih boginja, te da je u poslednjem periodu došlo do izvjesnog povećanja obuhvata MMR vakcinom.

– To smanjuje mogućnost pojave epidemije. Međutim, sve dok obuhvat ne bude 95 odsto i više, postoji mogućnost za pojavu epidemija malih boginja, odnosno morbila, rubeole i parotitisa, odnosno zaušnjaka – kaže načelnik Službe za epidemiologiju u IJZ Ljubica Jandrić.

Podsjetimo, male boginje mogu da dovedu do upale pluća, upale mozga, sljepila, pa čak i do smrtnog ishoda. Zaušnjaci mogu dovesti do meningitisa, gluvoće, upale testis, a rubeola do upale mozga i krvarenja, ali je najopasnija za trudnice, jer može izazvati pobačaj ili teške anomalije kod nerođene bebe.

Posebno je zabrinjavajuće što je u Srpskoj obuhvat vakcinacijom MMR-om za samo dvije godine sa 88 pao na 74 odsto. Ovo je, u prvom redu, posljedica jakih antivakcionih kampanja, koje MMR vakcinu dovode u vezi sa nastankom ozbiljnih neuroloških poremećaja, pa čak i autizma.

Međutim, nakon izbijanja epidemije u Srbiji, te smrtnih slučajeva zabilježenih među oboljelima, roditelji iz Srpske, u odnosu na raniji period, u nešto većoj mjeri vode djecu na vakcinaciju.

To potvrđuju i u domovima zdravlja, iz kojih podsjećaju da je vakcinacija MMR-om obavezna, te da roditelji treba da su svjesni da su, izbjegavanjem imunizacije, sami odgovorni za eventualno obolijevanje djece.

A u sredini u kojoj je izostala vakcinacija, jedan oboljeli od malih boginja u prosjeku zarazi petnaestak osoba. Poseban problem je što nevakcinisana djeca imaju 35 puta veću šansu da obole od malih boginja, u odnosu na njihove vakcinisane vršnjake.

Kada se javi epidemija među nevakcinisanom populacijom, raste rizik od obolijevanja i manjeg broja vakcinisanih građana. Tačnije, za sve one koji uopšte nisu ili su nepotpuno vakcinisani, postoji mogućnost da se zaraze malim boginjama.

Iako je zakonom propisana novčana kazna za roditelje koji djetetu ne obezbijede obaveznu imunizaciju protiv zaraznih bolesti, a koja iznosi od 1.000 do 5.000 KM, u Srpskoj nisu zabilježeni slučajevi kažnjavanja.

Epidemija morbila u RS je poslednji put registrovana krajem 2014. i početkom 2015, a u Srbiji se ponovo pojavila nakon 16 godina.

Epidemija na pragu?

U federalnom Zavodu za javno zdravlje (ZJZ) kažu da je epidemije morbila zabilježena u nekoliko zemalja u Evropi, što predstavlja rizik za širenje bolesti i u FBiH. – Poslednjih godina, u FBiH je zabilježen trend opadanja obuhvata imunizacijom djece MMR vakcinom. U 2016. godini, on je iznosio 63,5 odsto za prvu dozu vaccine. Niže vrijednosti obuhvata od 95 odsto, zabilježene su u svim kantonima u FBiH, što ostavlja mogućnost širenja virusa među osobama koje nisu zaštićene – upozoravaju iz ovog zavoda.

Tokom prošle godine u ovom entitetu su se javljali sporadični slučajevi morbila, pa su do novembra lani prijavljena 24 slučaja.

– Pad kvaliteta kolektivnog imuniteta i porast broja osjetljive populacije protiv morbila, predstavlja prijetnju od ponovnog epidemijskog javljanja bolesti – poručuju iz ZJZ.

Izvor / srpska cafe

  • Rade Stjepanović Poezija Ledine
  • Rade Stjepanović Poezija Obojene Boje i Ja
  • Stolarija Dakić
  • Kucni Majstor Slavisa Djukic
  • Planinarsko Drustvo Vizant
  • Cecava
  • Either Or App
  • Ljeb Info
  • Disko Bar Boki
  • Rade Design

previous

SEPTEMBER 2015

next

free counters
Close
Facebook
Twitter
Main Navigation

Rastuša Vrijeme